Projekty budowlane, w których warto wykorzystać keramzy

Kruszywo pochodzenia naturalnego, którym jest keramzyt, można wykorzystać na szereg różnych sposobów. Najczęściej jednak jest on wprost niezastąpiony podczas wykonywania niektórych prac budowlanych. Trzeba przyznać, że posiada on wiele bardzo charakterystycznych cech i właściwości, które sprawiają że doskonale sprawdza się w praktyce. Wobec tego, w jaki sposób można go użyć?

Czym różni się keramzyt od innych materiałów budowlanych?

Jest to materiał całkowicie ekologiczny, który powstaje poprzez wypalenie w piecu obrotowym złóż gleby i ilastej. Temperatura w takim piecu wynosi około 1150 stopni. Poprzez proces wypalania uzyskuje się kruszywo w formie sypkiej. Są to kuleczki o ziemistym kolorze. Jego ciężar jest stosunkowo niewielki, a struktura bardzo porowata.

W zależności od tego, do jakiego celu chcemy wykorzystać keramzyt, możemy zdecydować się na kulki o różnej frakcji. Keramzyt ze względu na swoją porowatą strukturę ma bardzo dobrą zdolność akumulowania ciepła. Dlatego też może być wykorzystywany w roli izolatora. Jest to też kruszywo o bardzo wysokiej wytrzymałości i trwałości, przede wszystkim warto zauważyć że doskonale radzi sobie z wodą. Wykazuje zdolność kapilarnego podciągania wilgoci i w stanie przyjąć we własną strukturę sporą ilość wody, ale jednocześnie w żaden sposób nie niszczeje pod jej wpływem. Dodatkowo jest materiałem, który nie wykazuje żadnej aktywności biologicznej. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest kruszywem bardzo cenionym i często wykorzystywanym.

W jakich projektach budowlanych warto uwzględnić keramzyt?

Ze względu na fakt, że keramzyt od Leca® KERAMZYT wykazuje bardzo dobrą zdolność akumulowania ciepła, można z jego udziałem wykonywać ocieplenia ścian. Wykorzystuje się do tego celu keramzyt w formie workowanej. Worki układa się naprzemiennie w specjalnej obudowie, która będzie w stanie aktywnie podtrzymywać worki. Ze względu na to, że ułożenie worków będzie naprzemienne, można niemalże całkowicie zniwelować problem występowania ewentualnych mostków cieplnych. Docelowo, odpowiednio grubą warstwą ocieplenia jest izolacja na przynajmniej 20 cm grubości.

Innym projektem, w którym bardzo przydatny może się okazać nam keramzyt jest izolacja posadzki osadzanej bezpośrednio na gruncie. Warto jednak wiedzieć, że w tym przypadku konieczne jest zakupienie kruszywa w postaci dodatkowo impregnowanej. Dzięki temu można ograniczyć problem kapilarnego podciągania wilgoci z gruntu. Do wykonania izolacji posadzki osadzonej bezpośrednio na ziemi można wykorzystać zarówno keramzyt workowany jak i kruszywo sypkie, które można zamówić w big bagach ze strony https://leca.pl/. Bezpośrednio na warstwie keramzytu rozkładane są dodatkowe folie, które mają chronić przed wilgocią i wiatrem.