Najważniejsze zalety montażu magazynów energii

Magazyny energii są coraz chętniej kupowane przez właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Inwestycja w nie daje bowiem wiele korzyści, na czele ze zwiększeniem autokonsumpcji energii oraz wykorzystaniem do maksimum potencjału paneli PV. Sprawdźmy, jakie są zalety montażu magazynów energii – zarówno w domach jednorodzinnych, jak i firmach!

Czym jest magazyn energii?

Zanim jednak omówimy zalety montażu magazynów energii, wyjaśnijmy pokrótce, czym tak naprawdę są tego rodzaju urządzenia. W praktyce służą one – jak sama nazwa wskazuje – do magazynowania nadwyżek energii wyprodukowanych przez instalację fotowoltaiczną. W efekcie użytkownik nie musi oddawać lub odsprzedawać ich do sieci, ale zyskuje możliwość ich wykorzystania w późniejszym okresie.

Obecnie na rynku dostępne są magazyny energii o różnej pojemności, które można dopasować do dowolnej instalacji PV – zarówno w domu, jak i firmie.

Jakie są zalety montażu magazynów energii?

Podstawową zaletą montażu magazynów energii jest oczywiście możliwość przechowywania nadwyżek energii, które powstają wtedy, gdy instalacja fotowoltaiczna pracuje z najwyższą wydajnością – zwłaszcza wiosną i latem. W efekcie nie dochodzi do strat energii, a wspomnianych nadwyżek nie trzeba oddawać lub odsprzedawać do sieci (w zależności od systemu rozliczeń). Pozwala to z jednej strony osiągnąć spore oszczędności, a z drugiej uniezależnić się od zakładu energetycznego oraz zwiększyć autokonsumpcję.

To jednak nie wszystko. Do zalet montażu magazynów energii zaliczamy również:

  • możliwość wykorzystywania przechowywanej energii o dowolnej porze – np. wieczorem lub w nocy, gdy instalacja fotowoltaiczna pracuje z mniejszą wydajnością albo nie pracuje wcale;
  • niższe rachunki za prąd – zarówno mniejszy pobór energii z sieci, jak i uniezależnienie się od dostawcy prądu pozwala generować spore oszczędności;
  • brak przerw w dostawie energii – inwestując w magazyn energii, nie musisz obawiać się awarii sieci oraz innych problemów, zyskując dostęp do prądu o każdej porze dnia i nocy;
  • zwiększenie wartości nieruchomości – budynki, w których zainstalowano magazyn energii, są o wiele więcej warte i cieszą się większym zainteresowaniem wśród potencjalnych nabywców;
  • możliwość pozyskania dofinansowania i skorzystania z ulg podatkowych – ma to wpływ na znacznie mniejsze koszty początkowe, związane z zakupem i montażem magazynu energii.

Warto również dodać, że ogromną zaletą montażu magazynów energii jest większa stabilność systemu elektroenergetycznego. Wynika ona z ograniczenia wysyłania do sieci dużej ilości energii, która może ją mocno obciążać, a nawet doprowadzić do awarii.

Gdzie kupić nowoczesny magazyn energii?

Jeżeli interesuje Cię magazyn energii, skorzystaj z oferty uznanych specjalistów, którzy nie tylko udostępniają najnowocześniejsze rozwiązania, ale również pomagają w ich dopasowaniu do istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz na stronie https://eclis.pl/pl/produkty/magazyny-energii.