Jak się buduje dom w technologii szkieletowej?

Domy szkieletowej, najczęściej wznoszone w technologii kanadyjskiej, stanowią alternatywę dla budownictwa murowanego, które obecnie jest w Polsce dominującym sposobem wznoszenia budynków. Są jednak kraje- i nie jest to wcale zależnie od klimatu- w których to właśnie domy drewniane są tymi najpopularniejszymi. Jak można więc zaobserwować- technologia ta naprawdę bardzo dobrze sprawdza się w praktyce nawet przy bardzo chłodnych zimach. Jednakże, budowa domu z drewna ma swoje cechy charakterystyczne, sam dom z drewna będzie się też zachowywał w specyficzny sposób jeśli chodzi o swoją izolacyjność. Jak wobec tego prezentują się etapy budowy domu z drewna w praktyce? Czy z zewnątrz jest widoczne, że dom faktycznie jest w dużej mierze drewniany?

Prace rozpoczyna wylewanie płyty fundamentowej

Najbardziej wstępnymi pracami w terenie jest wykonywanie fundamentów. Są to jedyne prace mokre, jakie należy wykonać w cieplejszych porach roku bez dużych przymrozków. Wszystkie późniejsze etapy budowy domu z drewna są już pracami typowo suchymi. Bez wątpienia ułatwia to proces budowania i czyni go znacznie szybszym.

 

W momencie, kiedy fundamenty już wyschły i są przygotowane- można przejść do kolejnego etapu instalowania drewnianej konstrukcji budynku. Nie bez przyczyny dom z drewna w tej technologii jest też określany jako szkieletowy- powstaje bowiem „szkielet” budynku poprzez wykonanie konstrukcji ścian i poszycia dachu. Drewniane elementy są ze sobą zbijane na leżąco, a następnie łączone w całość. Niektóre elementy mogą przyjechać na miejsce budowy już prefabrykowane, co jeszcze bardziej przyspiesza całą budowę. Kończąc ten etap otrzymujemy szkielet domu z zarysowanym jego docelowym kształtem.

Prace wewnątrz i na zewnątrz

Kolejne  etapy budowy domu z drewna związane są z obudową ścian. Od zewnątrz rozkłada się specjalne folie stanowiące izolacje od wiatru i chłodu. Rozkłada się solidną warstwę ocieplenia bezpośrednio przy drewnianej konstrukcji, od wewnątrz i od zewnątrz. Prace przy elewacji polegają na ułożeniu specjalnych płyt i ich otynkowaniu. Od wewnątrz natomiast konieczne jest wykonanie konstrukcji z profili metalowych. To one wyznaczą podział przestrzeni na konkretne pomieszczenia i wyznaczą miejsca ścian. W ich wnętrzu ukrywa się jeszcze więcej materiału do izolacji termicznej, tak samo jak w poszyciu dachu. Idealna do tego celu jest wełna mineralna. Przedścianki osadza się na profilach aluminiowych, a w końcowym etapie wykonuje się gładź i malowanie.

Cechy charakterystyczne domów kanadyjskich

Drewno jest doskonałym izolatorem- trzyma więc ciepło wewnątrz budynku, ale też jednocześnie go nie przewodzi. Nie da się więc „wygrzać” drewnianej konstrukcji tak, jak wygrzewa się ściany murowane. Z tego względu domy drewniane można nagrzać bardzo szybko nie tracąc czasu na grzanie samych ścian. Analogicznie jednak, szybciej będą się schładzać. Fakt ten można wykorzystać instalując w budynku wydajny system grzewczy. Izolacyjność budynku można też podnieść poprzez zainstalowanie ciepłych systemów okiennych i drzwiowych.