Utrzymanie w czystości przestrzeni miejskiej, z której korzysta tak wiele osób to prawdziwe wyzwanie. Z drugiej strony- nikt nie chce mieszkać w miejscu zanieczyszczonym i brudnym. Dlatego pewnym standardem jest, że władze miasta zatrudniają specjalnych operatorów, których zadaniem jest regularne dbanie o czystość w przestrzeni miejskiej. Operator dysponuje rozbudowaną flotą pojazdów, które są w specjalny sposób przygotowane do oczyszczania ulic. W przypadku oczyszczania centrum miasta wykorzystywane są kompaktowe i zwrotne zamiatarki uliczne.
Jak to działa w praktyce?
- Zamiatarki drogowe rozpoczynają pracę na ulicach miasta wczesną wiosną i kontynuują ją aż do jesieni. Zimą, kiedy pojawia się śnieg mogą być przekształcone w niewielkie pługi. Wówczas może też być przeprowadzona naprawa zamiatarek oraz ich serwisowanie mające na celu przygotowanie ich do nowego sezonu.
- Zamiatarki poruszają się w przestrzeni miejskiej ze stosunkowo niewielką prędkością. Dlatego też najczęściej sprzątanie z ich wykorzystaniem odbywa się w godzinach nocnych lub porannych. Dzięki temu nie powodują dodatkowo utrudnień na drogach i nie przyczyniają się do tworzenia się korku ulicznego.
- Wiele miast ma problem ze zbyt dużą ilością zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery, a normy bywają kilkukrotnie przekraczane. Dlatego także w przypadku zamiatarek istotne jest, aby były to maszyny jak najbardziej przyjazne środowisku. Maszyny te muszą spełniać określone normy związane z ilością emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń. Przyszłością są natomiast zamiatarki uliczne wyposażone w napęd elektryczny. Wydajny akumulator pozwala na prace przez wiele godzin i na spory zasięg. Akumulator można też doładować bezpośrednio z sieci w dowolnym miejscu w kilka godzin. Tego typu modele zamiatarek- dostępne na przykład na stronie Terberg Matec– odznaczają się też cichą pracą i niską emisją hałasu.
- Wygląd zamiatarki drogowej może być różny, jednakże jej najbardziej charakterystyczną cechą są szczotki obrotowe, które znajdują się na froncie maszyny. W zależności od modelu może to być 1, 2 lub nawet 3 szczotki. Niektóre zamiatarki mają też dodatkową szczotkę z boku maszyny. Poruszają się one ze stosunkowo dużą prędkością w ruchu obrotowym podrywając do góry odpady i zanieczyszczenia, które są następnie zasysane przez dmuchawę ssącą. Szczotki podczas pracy są zraszane tak, aby dodatkowo nie powodowały unoszenia się kurzu i pyłu.