Czym jest spółka w Hiszpanii? Czy warto rozważać jej rejestrację?

Pierwszą i najbardziej podstawową rzeczą, jaka kojarzy się z kwestią zakładania spółki jest to, że taki podmiot rejestruje się wtedy, kiedy chce się rozpocząć działalność razem z innymi osobami. Tym samym można rozróżnić samozatrudnienie, czyli jednoosobową działalność gospodarczą od spółki. Faktycznie, także w ustawodawstwie hiszpańskim tak jest, że do spółki można zaprosić osoby, z którymi będziemy chcieli współpracować, jak się jednak okazuje, w przypadku niektórych typów spółek- jak chociażby spółka z ograniczoną odpowiedzialnością- spółkę można też zarejestrować samodzielnie nie zapraszając nikogo do jej prowadzenia. Czym wobec tego jest spółka w Hiszpanii i dlaczego jej rejestracja bywa tak korzystna?

Spółki osobowe oraz spółki kapitałowe

Spółka spółce nierówna, co być może jest nam dobrze znane z naszego polskiego ustawodawstwa. Tak, jak i w prawie polskim tak i w hiszpańskim przewidziane zostały różne typy spółek, a najbardziej ogólnie je opisując można je podzielić na spółki osobowe oraz kapitałowe.

 

  • W przypadku spółek osobowych uczestnicy podmiotu odpowiadają za jego losy wszystkim co mają, czyli całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność jest tutaj bardzo personalna. Właśnie ze względu na ten fakt te typy spółek są uznawane za obciążone większym ryzykiem. W Hiszpanii spółkami osobowymi są spółki jawne oraz komandytowe.

 

  • W przypadku spółek kapitałowych czy też handlowych sytuacja jest zupełnie inna. Jest to taka spółka w Hiszpanii, gdzie jej uczestnicy składają się wspólnie na to, aby podmiot posiadał swój własny kapitał. Już na etapie rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy tez spółki akcyjnej konieczne jest wykazanie, że spółka posiada swój kapitał początkowy. Już na początku rejestracji spółki w specjalnym akcie założycielskim zostaje określone, jacy są wspólnicy i jaki jest ich wkład w spółkę. Następnie, ich odpowiedzialność za losy podmiotu wynosi dokładnie tyle, ile ich wkład. Ich prywatne majątki nie są tutaj brane pod uwagę. Tym samym, taki rodzaj spółki jest uznawany za mniej ryzykowny.

A jak założyć spółkę w Hiszpanii?

Jeśli już zdecydujemy o tym, jaki rodzaj spółki nas interesuje, konieczne jest uzyskanie dokumentu mówiącego o tym, że nazwa, jaką wybraliśmy dla naszej firmy jest wolna i możliwa do wykorzystania. Konieczne jest też utworzenie konta bankowego, na którym znajdzie się wymagany kapitał minimalny.

 

W celu rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musimy udać się do notariusza- to on poświadcza powołanie spółki, jej statut, a także potwierdza cały akt założycielski spółki. Później pozostaje nam jeszcze rejestracja podmiotu w urzędach tak, abyśmy mogli odprowadzać podatki, a także aby ubezpieczyć wszystkich członków spółki. We wszystkich tych kwestiach możemy skorzystać ze wsparcia doświadczonych księgowych, którzy podpowiedzą nam, jakie kroki podjąć, aby rejestracja przebiegała szybko i sprawnie. Wystarczy odwiedzić stronę- https://biuroksiegowewhiszpanii.pl/.