Alergie pokarmowe najczęściej dają o sobie znać już w wieku niemowlęcym. Mogą objawiać się kolkami czy też wysypką, a co za tym idzie można szybko wychwycić, jaki składnik działa na dziecko uczulająco. Alergie mogą wygasić się wraz z wiekiem, ale równie dobrze mogą pozostać z nami na całe życie. Nie jest też rzadką sytuacją, kiedy nietolerancja na dany pokarm pojawia się dopiero w okresie dorosłości, a może to być na przykład nietolerancja laktozy. Różna może być też sama reakcja na to, co jemy w przypadku, kiedy jesteśmy uczuleni. Może ona dotyczyć naszego układu oddechowego, ale może to też być reakcja skórna. Jej przebieg może być łagodny, a może spowodować brak możliwości złapania oddechu. Dlatego też wiedząc, co nas uczula znacznie łatwiej jest nam unikać tych pokarmów. Jak złagodzić nietolerancje pokarmowe i jak może wyglądać dieta dla alergików?
Wprowadzenie diety eliminacyjnej
W przypadku, kiedy reakcja organizmu na alergen jest bardzo mocna, ale do końca nie wiemy jeszcze, jakie konkretnie grupy produktów nas uczulają- możemy zdecydować się na wprowadzenie diety eliminacyjnej. Jak wskazuje sama nazwa, jest to dieta dla alergików, w której wyłączamy całkowicie konkretne produkty, a także wszystko, co zawiera je w swoim składzie wraz z produktami pokrewnymi. Wyłączanie poszczególnych składników można przeprowadzać stopniowo zaczynając od produktu, co do którego mamy największą pewność, że jest dla nas szkodliwy. Po kolei obserwujemy w jaki sposób zaczynają ustępować objawy alergii.
Wyzwaniem może być natomiast komponowanie diety bez produktów, z których musieliśmy na razie zrezygnować. Trzeba to bowiem zrobić tak, aby nadal dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych mu substancji odżywczych. Dlatego też dobrym pomysłem jest konsultacja dietetyczna, gdzie specjalista ułoży dla nas jadłospis z wyłączeniem produktów, które powodują u nas alergie.
Dieta- alergie i nietolerancje. Czy już wiemy, co nas uczula?
W praktyce bardzo trudno jest czasem wywnioskować, co powoduje u nas reakcje alergiczną. Odpowiedni sposób wprowadzania diety eliminacyjnej pozwala to zdiagnozować, chociaż nie zawsze się to udaje. W przypadku, kiedy ten sposób działania nie przynosi efektu, rozwiązaniem jest jeszcze dieta oligoantygenowa, która jest zalecana do stosowania przez maksymalnie miesiąc czasu. Zaleca się ją w momencie, kiedy będąc na diecie eliminacyjnej dochodzimy do wniosku, że uczula nas bardzo wiele różnych pokarmów nie do końca ze sobą powiązanych. Wówczas przechodzimy na dietę, w której ograniczamy się tylko do tak zwanych pokarmów bezpiecznych, aby wyciszyć, uspokoić i doprowadzić nasz organizm do równowagi. Takimi bezpiecznymi produktami są na przykład: mięsa, ziemniaki, ryż, sałata, brokuł, kukurydza czy gotowane jabłka. Z kolei produkty, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie to jaja, mleko krowie, orzechy, soja czy gluten. Produkty z wysokiej grupy ryzyka wyłączamy w pierwszej kolejności.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą https://projektzdrowie.info/diety/dieta-alergie-nietolerancje/.