Problem ze sprzętem komputerowym, jaki pojawia się w przypadku niektórych gier dotyczy wielu osób. Najnowsze propozycje często mają naprawdę bardzo wysokie wymagania sprzętowe i ciężko czasem nadążyć z coraz to nowymi premierami, gdzie te wymagania są systematycznie podnoszone. Oczywiście, można zaopatrzyć się w specjalny komputer do gier, który będzie posiadał wysokiej jakości procesor, a także naprawdę dobrą kartę graficzną- jest to jednak spory wydatek i nie każdy będzie mógł sobie na niego pozwolić. Dlatego też najczęściej staramy się próbować wykorzystać sprzęt, który mamy. Jak sprawdzić wymagania gry, na której najmocniej nam zależy? Warto zrobić to już na starcie, aby wiedzieć, czy gra ma w ogóle szansę włączyć się na naszym komputerze, aby nie kupować jej w ciemno i aby niepotrzebnie nie męczyć się z jej instalacją. Wobec tego, jak porównać wymagania gry z komputerem?
Droga na piechotę
Tak naprawdę, każda gra posiada dokładnie opisane wymagania sprzętowe. Oznacza to, że możemy zerknąć do rubryki z wymaganiami minimalnymi, ale oczywiście oznacza to też, że musimy znać parametry swojego komputera i posiadanego sprzętu. Zestawiając te wymagania ze sobą będziemy wiedzieli, czy gra ma szansę w ogóle się włączyć. Niestety, samo jej włączenie zazwyczaj nie gwarantuje sukcesu, stąd też producenci gier obok wymagań minimalnych, zamieszczają także informacje o wymaganiach sprzętowych, które pozwolą na komfortowe użytkowanie gry, czyli są to informacje o wymaganiach zalecanych. Przede wszystkim w momencie, kiedy posiadamy zbyt słaby sprzęt, gra bardzo mocno traci na dynamice i płynności. Ciągle się zacina, co praktycznie uniemożliwia korzystanie z niej.
Korzystanie ze specjalnej aplikacji
Ręcznie sprawdzanie parametrów jest czasochłonne, z tego względu w sieci można znaleźć aplikacje, które same sprawdzają, czy na naszym sprzęcie będziemy mogli w daną grę zagrać. Dużym plusem takich aplikacji jest też to, że nie tylko są najszybszą i najprostszą odpowiedzią na to, jak porównać wymagania gry z komputerem, ale też niejednokrotnie będą potrafimy wskazać nam, jaki parametr w pierwszej kolejności powinniśmy poprawić, aby uzyskać lepszą wydajność. W ten sposób możemy uzyskać informację o możliwych strategiach działania i będziemy wiedzieli, że np. w przyszłości za pewne trzeba będzie pomyśleć o lepszej karcie graficznej.
Pamiętajmy też o tym, że aby zwiększyć wydajność komputera czasem wystarczy w odpowiedni sposób go używać. Oznacza to na przykład to, aby podczas uruchamiania gry zamknąć wszystkie aplikacje, które działają w tle. Niebagatelne znaczenie ma też to, abyśmy posiadali jak najbardziej aktualne wersje wszystkich sterowników, a bardzo często niechcący zapomina się nam o ich aktualizacji. Zawsze możemy też trochę pokombinować z ustawieniami grafiki w samej grze tak, aby była znacznie mniej obciążająca. Wyłączenie niektórych opcji aż tak mocno nie powinno odbić się na samej grze, a może znacząco ją przyspieszyć. Sposobów jest wiele i warto przetestować je jeden po drugim, zwłaszcza jeśli bardzo mocno zależy nam na tym, aby w jakąś grę zagrać.