Jak reklamować się w przestrzeni publicznej? 5 wskazówek, jak sprawić by reklama zewnętrzna była skuteczna

W dzisiejszych czasach, w których niemalże w każdej branży konkurencja jest ogromna a kanały dotarcia do odbiorców ogólnodostępne, firmy chcąc zdobyć klienta, muszą zainwestować w dobrą reklamę. Czy dobra oznacza to samo co kosztowna? Niekoniecznie! Najważniejsze, aby była ona przemyślana i dostosowana pod każdym kątem, zarówno do rodzaju działalności, jak i profilu odbiorcy. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest reklama zewnętrzna. Sprawdź, co zrobić, aby jak najlepiej spełniała ona swoje zadanie.

Czym jest reklama zewnętrzna?

Wśród kilku sposobów na zaistnienie w świadomości odbiorców, reklama zewnętrzna jest jednym z najpopularniejszych i przynoszących najlepszy skutek. Nazywana inaczej reklamą outdoorową, polega na przekazaniu informacji o firmie i oferowanej przez nią usługi za pomocą głównie obrazu i krótkiego, chwytliwego hasła. Jak sama nazwa wskazuje, reklamę zewnętrzną umieszcza się w przestrzeni publicznej, zazwyczaj miejskiej, w celu zwrócenia uwagi przechodniów. Ze względu na swoją specyfikę nie ma sensu umieszczać na niej dłuższych opisów czy szczegółów, dotyczących oferty, ma ona bowiem za zadanie po prostu zwrócić uwagę i zapaść w pamięć. Ze względu na swoją skuteczność, krajobraz miejski wypełniony reklamami zewnętrznymi jest normą, każda mniejsza lub większa firma, decyduje się bowiem na skorzystanie z tej opcji promocji.

Rodzaje reklamy zewnętrznej

Pojęcie reklamy zewnętrznej mieści w sobie kilkanaście różnych jej rodzajów. Do najpopularniejszych zalicza się z pewnością:

  • Druk wielkoformatowy – duża część produkcji reklam zewnętrznych opiera się na druku wielkoformatowym. Są to chociażby wszystkie reklamy umieszczone na budynkach podczas ich remontów i prac konserwacyjnych. Aby reklama uchodziła za wielkoformatową, jej powierzchnia musi mieć minimum 100 metrów kwadratowych.
  • Plakaty – zdecydowanie jest to jeden z tych rodzajów reklamy zewnętrznej, którego powszechność nigdy nie zmaleje. Jedna z najbardziej tradycyjnych form promocyjnych, w postaci druku jednostronnego na specjalnym papierze, który rozwiesza się w widocznych punktach w przestrzeni publicznej. Niektóre grafiki plakatowe mają bardzo wysoki poziom estetyczny, dzięki czemu traktowane są jako osobna kategoria sztuk plastycznych.
  • Billboardy – jeden z elementów krajobrazu miast i terenów wokół dróg. Billboard to znana forma reklamy outdoorowej o dużym formacie, często podświetlana, którą umieszcza się na specjalnych słupach przy ruchliwych trasach, a niekiedy również w obrębie miast.

Oprócz wyżej wymienionych, produkcja reklam zewnętrznych obejmuje także formy takie jak szyld reklamowy, banner, neony, reklamy na samochodzie, citylighty, afisze, czy kasetony reklamowe.

Jaka powinna być dobra reklama zewnętrzna?

Wyprodukowanie tablicy reklamowej nie jest niczym trudnym. Prawdziwą sztuką jest sprawić, aby była ona estetyczna, czytelna, a przede wszystkim skuteczna. Podczas produkcji reklam outdoorowych należy więc pamiętać o pewnych zasadach:

  • Zwrócenie uwagi – celem reklamy zewnętrznej jest przykucie uwagi odbiorcy, a więc potencjalnego klienta. Dlatego też przede wszystkim powinna ona zwracać uwagę. Sposobem, aby to osiągnąć jest dobrze zagospodarowana przestrzeń, odpowiedni dobór kolorów, widoczne logo, a także zwięzłe i chwytliwe hasło reklamowe.
  • Wymiar estetyczny – dobry projekt reklamy zakłada nie tyle wywołanie jakichkolwiek emocji, a emocji pozytywnych. Z tego powodu, decydując się na reklamę zewnętrzną, bezwzględnie należy pamiętać o estetycznym, miłym dla oka aspekcie wizualnym.
  • Krótki komunikat – reklama zewnętrzna nie służy do prezentowania szczegółów oferty, wręcz przeciwnie. Za pomocą zwięzłego hasła i dobrej otoczki graficznej, ma ona za zadanie zainteresować odbiorcę do zapoznania się z działalnością firmy.

Mniej znaczy więcej – to znane powiedzenie świetnie sprawdza się w przypadku reklamy zewnętrznej. Trudno o bardziej karygodny błąd niż przesada. Nadmiar treści werbalnych lub graficznych działa bowiem odwrotnie do zamierzonego celu, czyli odwraca całkowicie uwagę odbiorcy. Dlatego podczas projektowania reklamy pamiętajmy o umiarze.