Kim jest Captain Marvel? Historia i umiejętności bohaterki

Film o Captain Marvel wszedł do kin w 2019 roku. Kim jest ta władająca potężną energią bohaterka? Okazuje się, że jest to być może najsilniejsza postać związana z uniwersum komiksów Marvela. Z jej powstaniem wiąże się kilka ciekawych historii, jak między innymi fakt, że geneza tej postaci leży po stronie DC Comics. Jest jednak więcej ciekawostek, które wiążą się nie tylko z historią powstania tej postaci, ale także z samą bohaterką, której prawdziwe miano to Carol Danvers. O tym wszystkim w poniższym artykule. 

Jak powstała Captain Marvel? Powiązania z DC Comics

Opowiadanie o tej postaci warto zacząć od przestawienia historii jej powstania. Okazuje się, że po sukcesie Supermana, w 1939 roku powstała bliźniaczo podobna postać z ramienia Fawcett Comics. Dwa lata później został wniesiony pozew o zbyt duże podobieństwo postaci i w ten sposób Po kilku latach sprawa została rozstrzygnięta i choć nie został ogłoszony plagiat, to jednak część wydarzeń była łudząco podobna do tych z komiksów Supermana. W ten sposób DC Comics otrzymało odszkodowanie, jednak w tym samym czasie Marvel Comics zastrzegło nazwę Captain Marvel i DC postanowiło zmienić nazwę postaci na Shazam.

Kim jest Captain Marvel, czyli historia Carol Danvers

Jeśli chodzi o samą Captain Marvel, to tak naprawdę nazywa się Carol Danvers. Jej historia zaczyna się dość tradycyjnie. Miała dwójkę braci i chcąc im dorównać, pracowała tak samo ciężko jak oni. Niestety jej ojciec nigdy nie potrafił tego docenić, dlatego jako jedyne dziecko wysłał do koledżu jej brata z gorszymi ocenami. Carol po osiągnięciu pełnoletniości wstąpiła do szkoły wojskowej, gdzie zamierzała zdobyć dyplom ukończenia wyższej szkoły. Bardzo szybko pięła się po stopniach kariery i ukończyła wiele misji, współpracując z Nickiem Fury czy też Loganem. Po tym czasie wstąpia do NASA jako szef ochrony, lecz uwikłała się w sprawę z obcą rasą Kree, zaprzyjaźniając się tym samym z Mar-Vellem, czyli szpiegiem obcych, który ostatecznie przeszedł na stronę bohaterki. Podczas potyczki z jednym z kosmitów została wepchnięta do uszkodzonego urządzenia zmieniającego wyobraźnię w rzeczywistość i tak właśnie otrzymała swoje supermoce. Niestety wiązały się one z podwójną osobowością bohaterki, która nieświadomie zamieniała się w wojowniczkę Kree. Gdy została z tego wyleczona, przybrała imię Captain Marvel i stała się jednym z czołowych superbohaterów.

Moce i umiejętności Captain Marvel

Komiksy Marvel nie przestają nas zaskakiwać, jeśli chodzi o nowe moce bohaterów. Tak też jest tym razem, ponieważ Captain Marvel po kontakcie z uszkodzonym urządzeniem obcych wykazuje szereg nadnaturalnych zdolności. Oprócz nadludzkiej siły, wytrzymałości i szybkości, Carol jest odporna na trucizny i toksyny i może przetrwać w próżni kosmicznej. Do tego może gromadzić energię, co po wchłonięciu w komiksach białej dziury pozwoliło jej zapanować nad energią gwiezdną i grawitacją. Do tego posiada szósty zmysł wykrywania zagrożeń i oczywiście umie latać. 

Najpotężniejsza postać w uniwersum komiksów Marvela?

Biorąc wszystkie składowe pod uwagę, uważa się, że Captain Marvel może być najsilniejszą bohaterką uniwersum komiksów Marvela. Jej obecne umiejętności już robią niemałe wrażenie, a weźmy pod uwagę, że nie wszystkie są jeszcze odkryte. Podobno Carol potrafi podróżować w czasie, co wcale nie byłoby niczym dziwnym, biorąc pod uwagę wszystkie dotychczas poznane umiejętności. Pozostaje nam czekać na kolejne odsłony tej bohaterki zarówno w filmach, jak i komiksach Marvela