fps

Jak zwiększyć fps?

Jak podnieść wydajność swojego sprzętu zwiększając fps w grach?

Problem z odpowiednim sprzętem do gier mają osoby, które niekoniecznie chcą grać na konsoli, a ciągle udoskonalanie posiadanego komputera przewyższa ich możliwości finansowe. Trzeba przyznać, że niektóre gry mają ogromne wymagania sprzętowe, a coraz to nowe propozycje, jakie oferują nam koncerny zajmujące się ich produkcją tworzą nowe propozycje o jeszcze wyższych wymaganiach. Jak za tym nadążyć? Istnieje kilka sposobów na to, jak zwiększyć fps w grach, a co za tym idzie poprawić wydajność sprzętu oraz liczbę klatek w grach. Jest to możliwe zarówno w przypadku komputera stacjonarnego jak i laptopa. Oczywiście, z czasem może okazać się, że i tak konieczna będzie wymiana sprzętu na nowy. Zanim jednak to zrobimy- warto przetestować sposoby opisane poniżej.

Ważne aktualizacje sterowników

Można o nich zapomnieć, ale też można po prostu nigdy tego nie robić, a aktualizacja sterownika karty graficznej naprawdę może czasem sporo zmienić. W wielu przypadkach można także zdecydować się na użycie darmowego oprogramowania, które będzie automatycznie, co jakiś czas sprawdzało, czy nie pojawiła się aktualizacja, a więc będzie za nas pamiętało o tym, aby nasze sterowniki zawsze były na czasie, co również jest dobrym rozwiązaniem. Szacuje się, że jest to jedna z odpowiedzi na to, jak zwiększyć fps, gdyż aktualizacja sterownika niejednokrotnie może zwiększyć ilość klatek aż o 10%.

Aby nic nas nie rozpraszało

Tak naprawdę nie tylko nas, ale naszego sprzętu. Z pewnością gra będzie chodziła płynniej w momencie, kiedy wyłączymy wszystkie programy działające w tle. Niby wydaje się, że jest to prozaiczna czynność, a jednak bardzo często o tym nie pamiętamy. Oczywiście, komputery posiadające procesory o wielu rdzeniach i wielu wątkach poradzą sobie z kilkoma rzeczami jednocześnie. Jednakże, posiadając sprzęt ze średniej półki cenowej można radzić sobie właśnie w taki sposób, ograniczając liczbę zadań jednocześnie wykonywanych na tym samym sprzęcie.

Optymalizacja ustawień w samej grze

Na to bardzo często decydują się gracze, a jednak nie zawsze robią to w odpowiedni sposób. Jak zwiększyć fps w grach aby jednocześnie nadal była to komfortowa gra? Raczej nie powinniśmy obniżać jakości grafiki i tekstur, gdyż tak naprawdę aż tak mocno nie podnosi to wydajności, natomiast bardzo mocno wpływa na wygląd gry. Są jednak inne, ważniejsze kwestie, które warto sprawdzić, a pierwszą z nich wyłączenie efektów NvidiaHairworks. Efekty te mają za zadanie symulować prawdziwe, fizyczne zachowania obiektów, jakie znajdują się w grze, a więc np. tego, jak przedmioty zachowują się pod wpływem wiatru. W efekcie stosowania tych efektów wszystko ma wyglądać bardziej naturalnie i tak jest, tyle, że bardzo mocno odbija się to na wydajności gry. Możemy też zredukować lub wyłączyć całkowicie dynamiczne cienie albo też zdecydować się na rezygnację z AntyAliasingu, czyli specjalnego sposobu wygładzania krawędzi poszczególnych obiektów, co zazwyczaj zbyt mocno nie wpływa na odbiór grafiki w grze.